exclusion
hamburger icon
close menu icon
Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
address icon Angielska Grobla 35/45, 80-756 Gdańsk
corner wcag icon wcag icon wcag icon wcag icon wcag icon

UZALEŻNIENIA

Uzależnienie – rodzaje, objawy, leczenie

Uzależnienia to stan, w którym osoba staje się fizycznie lub psychicznie zależna od pewnej substancji, lub zachowania, co prowadzi do trudności w kontrolowaniu impulsów oraz negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego. Uzależnienia mogą dotyczyć zarówno alkoholu, narkotyków, leków przeciwbólowych, jak i hazardu, zakupoholizmu czy uzależnienia od internetu. Leczenie uzależnień w każdym przypadku wygląda inaczej, ale jako placówka niosąca pomoc, staramy się dobierać terapię indywidualnie.

Rodzaje uzależnień:

 

 • Uzależnienie od alkoholu:

Uzależnienie od alkoholu to stan, w którym osoba traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu, co prowadzi do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych i życiowych. Osoby uzależnione mogą mieć trudności w ograniczaniu picia oraz doświadczać objawów abstynencyjnych po odstawieniu alkoholu.

 • Uzależnienie od narkotyków:

Uzależnienie od narkotyków polega na chronicznym używaniu substancji psychoaktywnych, które prowadzi do tolerancji, fizycznego uzależnienia oraz negatywnych skutków zdrowotnych. Narkotyki mogą mieć silny wpływ na funkcjonowanie mózgu i organizmu.

 • Uzależnienie od nikotyny:

Uzależnienie od nikotyny związane jest głównie z paleniem tytoniu. Nikotyna należy do substancji uzależniających, prowadząc do fizycznego i psychicznego uzależnienia. Osoby palące mogą doświadczać trudności w rzuceniu nałogu ze względu na silne pragnienie nikotyny.

 • Uzależnienie behawioralne:

Uzależnienia behawioralne dotyczą pewnych zachowań, które stają się obsesyjne i niekontrolowane. Przykłady to uzależnienie od komputera, internetu, zakupów, hazardu czy jedzenia. Osoby uzależnione behawioralnie mogą poświęcać znaczną ilość czasu na te działania kosztem innych obszarów życia.

 • Uzależnienie od hazardu:

Uzależnienie od hazardu charakteryzuje się obsesyjnym potrzebą obstawiania zakładów lub uczestniczenia w grach losowych, pomimo negatywnych konsekwencji finansowych i społecznych. Osoby uzależnione od hazardu mogą mieć trudności w kontrolowaniu swojego zachowania.

 • Uzależnienie od internetu:

Uzależnienie od internetu polega na nadmiernym i kompulsywnym korzystaniu z urządzeń elektronicznych, mediów społecznościowych, gier online itp. Osoby uzależnione od internetu mogą wykazywać znaczne trudności w ograniczaniu czasu spędzonego online.

 

Jak wygląda leczenie uzależnień? – Trójmiasto

 

 • Diagnoza i ocena: W pierwszym etapie specjaliści przeprowadzają kompleksową diagnozę uzależnienia oraz ocenę ogólnego stanu pacjenta. To pozwala na zrozumienie skali problemu oraz dostosowanie planu leczenia.
 • Detoksykacja: W przypadku uzależnienia od substancji, często konieczna jest detoksykacja, czyli proces oczyszczania organizmu z toksyn. Proces ten może być monitorowany przez profesjonalistów medycznych.
 • Terapia psychologiczna: Terapia indywidualna lub grupowa, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, terapia motywująca czy terapia interpersonalna, ma na celu zrozumienie przyczyn uzależnienia, identyfikację wyzwań oraz opracowanie zdrowszych strategii radzenia sobie.
 • Farmakoterapia: W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki, które pomagają w redukcji objawów odstawienia oraz wspierają proces leczenia.
 • Wsparcie społeczne: Wsparcie rodziny, przyjaciół oraz grup wsparcia może pomóc w budowaniu zdrowych relacji, oraz w zrozumieniu procesu leczenia.
 • Rehabilitacja: Programy rehabilitacyjne pomagają osobom uzależnionym wrócić do normalnego funkcjonowania społecznego i zawodowego poprzez naukę umiejętności radzenia sobie i podejmowania zdrowych wyborów.
 • Opieka długoterminowa: Po zakończeniu aktywnego leczenia ważne jest utrzymanie zdrowego stylu życia, regularne kontrole oraz ciągła terapia psychologiczna, aby uniknąć nawrotu uzależnienia.

Warto zaznaczyć, że leczenie uzależnień jest procesem wymagającym zaangażowania i cierpliwości zarówno pacjenta, jak i specjalistów. Indywidualne podejście oraz wsparcie są kluczowe dla skuteczności procesu zdrowienia. Jeśli podejrzewasz u siebie problem z uzależnieniem, skontaktuj się z nami i umów wizytę u naszego terapeuty uzależnień w Trójmieście.

Dowiedz się więcej na temat uzaleznień TUTAJ.

 

Działamy na terenie Trójmiasta: Gdańska, Gdyni oraz Sopotu.

Psycholog i Psychoterapeuta w Centrum Zdrowia New Life Medical Gdańsk

Zadaniem naszego Centrum Zdrowia New Life Medical Gdańsk jest diagnoza i leczenie chorób oraz zaburzeń psychicznych.  Obecnie choroby psychiczne można skutecznie leczyć, jeśli tylko leki stosowane są systematycznie. Jednak najczęstsze przyczyny wizyt u psychiatry to nie choroby psychiczne, lecz objawy wynikające ze stresu, zaburzenia snu, stany lękowe, depresja, zaburzenia somatyczne na podłożu psychicznym, natręctwa, uzależnienia, zaburzenia pamięci. Dzięki trafnie dobranej farmakoterapii jesteśmy w stanie pomóc w walce z chorobą.

 

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE OBIEKT JEST MONITOROWANY