Diagnoza - ADHD
Czym jest ADHD i jakie są jego objawy?
Zespół nadpobudliwości ruchowej z zaburzeniami obejmującymi problemy z koncentracją uwagi popularnie określany jest jako ADHD. Szacuje się, że na zespół hiperkinetyczny choruje od 2 do 5% populacji dorosłych oraz od 8 do 10% dzieci. Wyróżnia się trzy podtypy ADHD:
- z przewagą nadruchliwości i impulsywności,
- z przewagą deficytów uwagi (ADD),
- mieszany.
Objawy u dzieci i dorosłych różnią się, co niekiedy wynika z wyćwiczonych przez lata mechanizmów kompensacyjnych, które je maskują. Jak rozpoznać ADHD u osoby dorosłej? Na co zwrócić uwagę? Do najczęstszych symptomów pierwszego typu zespołu nadpobudliwości można zaliczyć:
- kłopoty z utrzymaniem uwagi podczas wykonywania zadań, aktywności, np. słuchania wykładów, szkoleń,
- trudności z koncentracją podczas rozmów – uciekanie myślami gdzieś indziej,
- problem z realizacją poleceń, szybka rezygnacja, utrata zainteresowania,
- zapominanie o codziennych obowiązkach (płatnościach, spotkaniach itd.),
- zapominanie o rzeczach i ich gubienie,
- spóźnianie się,
- prokrastynacja i wiele innych.
Przykładowe objawy u osób z ADHD z przewagą nadruchliwości i impulsywności:
- nerwowość,
- permanentne uczucie wewnętrznego niepokoju,
- trudności z odprężeniem się,
- nadużywanie środków psychotropowych,
- nadużywanie używek, np. nikotyny i alkoholu,
- impulsywne wydatki,
- przerywanie i przeszkadzanie innym,
- nieumiejętność spędzania wolnego czasu w ciszy,
- szybka jazda samochodem,
- wiercenie się, stukanie palcami i wiele innych.
Diagnoza ADHD u dorosłych – Gdańsk
Zdiagnozować schorzenie neurobiologiczne może jedynie specjalista. Pierwszym etapem jest konsultacja z psychologiem, która polega na dokładnym wywiadzie oraz przeprowadzeniu testu neuropsychologicznego MOXO. Pozwala to zebrać istotne dane dotyczące funkcjonowania pacjenta i jego trudnościach, które pojawiły się np. w dzieciństwie. Na następnym spotkaniu wykonuje się kolejny test – psychometryczny, a po otrzymaniu wyników niezbędna okazuje się konsultacja z psychiatrą. Lekarz na podstawie badania lekarskiego, wcześniejszej konsultacji psychologicznej, a także wyników postawi odpowiednią diagnozę.
Warto jednak pamiętać, że diagnoza ADHD u dorosłych jest trudna do postawienia, ponieważ wiele z objawów tego zaburzenia są naturalnymi cechami wszystkich ludzi. Każdy czasem bywa znudzony bądź działa impulsywnie, dlatego należałoby udać się do doświadczonego specjalisty. W naszej placówce New Life Medical w Gdańsku współpracujemy z najlepszymi w swoim fachu. Zapraszamy wszystkich, którzy podejrzewają u siebie bądź swoich dzieci zespół hiperkinetyczny. Prawidłowo postawiona diagnoza ADHD potrafi wiele zmienić, np. zrozumieć niektóre swoje zachowania.
Psycholog i Psychoterapeuta w Centrum Zdrowia New Life Medical Gdańsk
Zadaniem naszego Centrum Zdrowia New Life Medical Gdańsk jest diagnoza i leczenie chorób oraz zaburzeń psychicznych. Obecnie choroby psychiczne można skutecznie leczyć, jeśli tylko leki stosowane są systematycznie. Jednak najczęstsze przyczyny wizyt u psychiatry to nie choroby psychiczne, lecz objawy wynikające ze stresu, zaburzenia snu, stany lękowe, depresja, zaburzenia somatyczne na podłożu psychicznym, natręctwa, uzależnienia, zaburzenia pamięci. Dzięki trafnie dobranej farmakoterapii jesteśmy w stanie pomóc w walce z chorobą.
UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE OBIEKT JEST MONITOROWANY