exclusion
hamburger icon
close menu icon
Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
address icon Angielska Grobla 35/45, 80-756 Gdańsk
corner wcag icon wcag icon wcag icon wcag icon wcag icon

CHAD

Choroba dwubiegunowa, znana również jako zaburzenie afektywne dwubiegunowe, to poważne schorzenie psychiczne charakteryzujące się okresami znacznego wahania nastroju.

CHAD jest zaburzeniem psychicznym, które powoduje cykliczne zmiany nastroju pomiędzy okresami manii lub hipomanii a depresji. Okresy manii charakteryzują się wybujałym nastrojem, nadmierną energią, skrajnym optymizmem oraz impulsywnym zachowaniem. Depresja w chorobie dwubiegunowej przypomina objawy kliniczne depresji, takie jak smutek, brak energii, spadek zainteresowań i myśli samobójcze.

 

Jak objawia się choroba dwubiegunowa?

  • Mania: Osoby w fazie manii mogą być bardzo energetyczne, mają zmniejszoną potrzebę snu, nadmiernie angażują się w ryzykowne działania, mogą być nadmiernie gadatliwe, a także wykazywać nadmierną pewność siebie.
  • Hipomania: Podobnie jak mania, hipomania charakteryzuje się podniesionym nastrojem i zwiększoną aktywnością, ale jest mniej intensywna i rzadziej prowadzi do poważnych komplikacji.
  • Depresja: W fazie depresji osoba może mieć uczucia smutku, beznadziejności, utraty energii, zmniejszonej zdolności koncentracji oraz myśli samobójcze.

Diagnoza choroby dwubiegunowej:

Diagnoza choroby dwubiegunowej jest oparta na dokładnym wywiadzie medycznym, analizie objawów oraz obserwacji przebiegu epizodów maniakalnych i depresyjnych. Wykluczenie innych schorzeń psychicznych jest kluczowe w procesie diagnozowania.

Przebieg leczenia choroby dwubiegunowej:

Leczenie choroby dwubiegunowej jest kompleksowe i może obejmować różne podejścia:

  • Leczenie farmakologiczne: Leki stabilizujące nastroje, takie jak leki przeciwpadaczkowe i lit, mogą pomóc w kontrolowaniu epizodów manii i depresji.
  • Terapia psychoedukacyjna: Edukacja pacjenta i rodziny na temat choroby dwubiegunowej może pomóc w zrozumieniu objawów, leczeniu oraz strategiach radzenia sobie.
  • Terapia poznawczo-behawioralna: Ta forma terapii może pomóc osobom z chorobą dwubiegunową w rozwijaniu zdrowych strategii radzenia sobie z objawami oraz unikaniu sytuacji ryzykownych.

 

Ważne jest, aby osoby dotknięte chorobą dwubiegunową uzyskały wsparcie od doświadczonych profesjonalistów, takich jak psychiatrzy i psychoterapeuci. W naszej klinice New Life Medical otrzymasz kompleksowe wsparcie, które pozwoli Ci zadbać odpowiednio o zdrowie psychiczne.

Psycholog i Psychoterapeuta w Centrum Zdrowia New Life Medical Gdańsk

Zadaniem naszego Centrum Zdrowia New Life Medical Gdańsk jest diagnoza i leczenie chorób oraz zaburzeń psychicznych.  Obecnie choroby psychiczne można skutecznie leczyć, jeśli tylko leki stosowane są systematycznie. Jednak najczęstsze przyczyny wizyt u psychiatry to nie choroby psychiczne, lecz objawy wynikające ze stresu, zaburzenia snu, stany lękowe, depresja, zaburzenia somatyczne na podłożu psychicznym, natręctwa, uzależnienia, zaburzenia pamięci. Dzięki trafnie dobranej farmakoterapii jesteśmy w stanie pomóc w walce z chorobą.

 

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE OBIEKT JEST MONITOROWANY